Rossum Jak jsme pro úspěšný startup Rossum vytvořili konektor na ERP SAP

Startupu Rossum jsme pomohli s jejich SaaS – platformou na automatizaci zpracování účetních dokladů, která firmám šetří čas. Vyvinuli jsme pro ně konektor, který umožňuje napojení na ERP SAP. S Rossumem jsme vytvořili smíšený vývojářský tým a stali se tak vůbec prvními externími vývojáři, se kterými Rossum začal spolupracovat.

Konektor erp sapStartup RossumAgilní vývojAutomatizace dokladů
Rossum pomáhá firmám s automatizací zpracování dokumentů za asistence umělé inteligence.
Rossum pomáhá firmám s automatizací zpracování dokumentů za asistence umělé inteligence.

Klient chce vytvořit další konektor pro svůj produkt, ale chybí mu kapacity

Mezi zákazníky úspěšného českého startupu Rossum rostla poptávka po novém konektoru mezi Rossum a ERP SAP. Na vývoj ale ve firmě neměli dostatek volných kapacit. S externí spoluprací neměl Rossum příliš zkušeností, a proto ze začátku váhal, jestli najde kvalitní a zkušený vývojový tým.

Rossum je jeden z nejúspěšnějších českých startupů poslední doby. Vyvíjejí cloudovou platformu, která firmám pomáhá s automatizací zpracování dokumentů a využívá při tom prvky umělé inteligence. Sami už si dříve vyvinuli konektor třeba na ERP Oracle Netsuite.

Produktový tým Rossumu přišel s návrhem na vytvoření konektoru na ERP SAP. Interní vývojáři ale neměli volné kapacity, tak se firma začala porozhlížet po externím dodavateli, který by byl minimálně stejně dobrý jako jeho vlastní tým. A věříme, že se jim to podařilo.

Co je to ERP SAP

ERP (Enterprise Resource Planning) je firemní informační systém. Mezi nejznámější ERP patří např. SAP , ABRA, Oracle NetSuite, HELIOS, MS Dynamics nebo K2.

Platforma Rossumu je konektory napojená na systémy, které firmy nejčastěji využívají.
Platforma Rossumu je konektory napojená na systémy, které firmy nejčastěji využívají.

O firmě Rossum

Český AI startup, který se od roku 2017 věnuje automatizaci zpracování faktur a podobných dokumentů. Jejich vizí je šetřit lidem čas, aby už do počítače nemuseli manuálně vkládat data. Prostřednictvím zapojení umělé inteligence snižují chybovost automatizace a systém se tím pro příště poučí a zlepší přesnost rozeznávání jednotlivých prvků v dokumentu.

V roce 2021 získali investici 100 milionů dolarů a věří v něj investoři, kteří přispěli na rozvoj aplikací jako Airbnb, HubSpot nebo Revolut.

Rossum
rychlejší zadávání dat
−90 %
práce člověka
$100M
vložené investice v roce 2021

Pro Rossum jsme první externí vývojový tým

V Rossumu se pro nás ve druhém kole výběrového řízení rozhodli na základě pozitivních referencí našich klientů, které si zjišťovali u všech účastníků výběrového řízení. Z telefonátů na ně zapůsobilo, že jsme férový partner, věci řešíme otevřeně, proaktivně komunikujeme, dodržujeme termíny a přicházíme s nápady na vylepšení zadání a tedy i výsledného díla.

Líbilo se jim také, že máme s externí spoluprací spoustu zkušeností a dlouhodobě spolupracujeme s partnery jako:

S Rossumem jsme sdíleli své best practices ohledně spolupráce s externími dodavateli. Spolupráci jsme pomohli nastavit a tím jsme jim hned na začátku ulehčili práci.

Jan Tezner,
Project manager COex

Během spolupráce přicházíme s nápady na základě analýzy

Když s klientem začínáme spolupracovat ve společném týmu, nechceme dělat revoluci v jeho zavedených postupech. A stejně tomu bylo i v Rossumu. Klienta jsme dobře poslouchali a pak jsme nastavili společné fungování tak, aby bylo v symbióze.

Práci na projektu jsme začali analýzou. Pak jsme klientovi dali odhad náročnosti projektu, pokračovali jsme konzultací postupu a vývojem.

  • Analýza proběhla s klientem a jejich SAP konzultantem, řešili jsme, jaké dokumenty a data je potřeba přenášet.
  • Odhad jsme klientovi dali v hodinovém rozmezí, aby věděli, kolik je to bude stát.
  • Na začátku vývoje jsme se seznámili se zvyklostmi Rossumu. Společnou debatou jsme některé části procesu také trochu vylepšili.
  • Během prvních předávek kódu jsme skrze code reviews od Rossumu doladili společnou představu o výsledném kódu.
  • Důkladně jsme se také zabývali stránkou práce s osobními údaji a daty Rossumu. Uzavřeli jsme NDA a detailní analýzou se ujistili, že nebudeme při vývoji pracovat s žádnými osobními a citlivými daty klientů. Konektor je totiž provozovaný na serverech Rossumu, který si data klientů spravuje sám a my jako vývojáři k nim nemáme přístup.
  • Agilní vývoj nám umožňoval reagovat na nově zjištěné potřeby z produktového i technického pohledu.
  • Byli jsme si vzájemně k dispozici každý den na Slacku a fungovali jsme v našem projektovém nástroji ClickUp.

Časová osa spolupráce

S Rossumem jsme spolupracovali projektově. To znamená, že jsme dostali zadání na konkrétní projekt a tomu se věnujeme od úvodních příprav až po spuštění.

2021

Srpen

Zahájení analýzy

2021

Listopad

Akceptace analýzy

2021

Listopad

Zahájení vývoje

2022

Únor

MVP v produkčním prostředí

2022

Březen

Dokončení konektoru

Konektor a Rossum šetří účetním 90 % času

Konektor obdrží data z naskenované faktury a ty se v reálném čase validují přímo na ERP SAP (konektor kontroluje např. existenci dodavatele a správnost jeho bankovního účtu, existenci objednávky nebo jestli nejde o duplicitní záznam). V SAPu se zaparkuje faktura a čeká na kontrolu od účetního. Účetní takto ušetří většinu času, protože data nemusí zadávat ručně, ale pouze je ověřuje a účtuje.

Konektor přenáší potřebná data z faktur jako:

  • identifikace zákazníka,
  • datum vytvoření objednávky,
  • čísla objednávek,
  • položky objednávky z faktury,
  • celková cena,
  • splatnost dokladu atp.

Spoluprací jsme získali nové zkušenosti s ERP SAP. Znali jsme tento systém, ale naučili jsme se více ohledně jeho business API zvaného SAP BAPI. Díky BAPI můžeme zadávat nové doklady z Rossumu a párovat je se zákazníky v reálném čase.

Jan Tezner,
Project manager COex

Použili jsme osvědčené technologie

Po detailním seznámení s technologiemi a postupy Rossumu jsme navrhli nahradit starší Python framework Flask verze 1 za moderní FastAPI. A shodli jsme se i na dalším vylepšení - používání nástroje Sentry, který se nám v COexu dlouhodobě osvědčuje pro monitorování provozu aplikací.

  • FastAPI – webový framework specializovaný na vytváření API,
  • PostgreSQL – jedna z nejpoužívanějších relačních databází,
  • React – frontendový framework vyvinutý Facebookem a nyní rozvíjený komunitou,
  • Sentry – monitoring výkonu a nestandardního chování aplikace,
  • Kubernetes – systém původem od Google pro provoz kontejnerizovaných aplikací.

Více o tom, jaké nástroje a technologie v COexu používáme, se dozvíte na stránce o webových technologiích.

fastapi PostgreSQL react sentry kubernetes

Přinesli jsme Rossumu možnost integrace s dalším informačním systémem

Díky námi vyvinutému konektoru mohou větší firmy zpracovat stovky dokumentů denně a výsledek ušetří jejich zaměstnancům spoustu času.

Za úspěch také považujeme, že jsme přesvědčili Rossum o tom, že spolupráce s externími dodavateli funguje. Ověřili si, že jsme spolehlivý partner s mnoha zkušenostmi a že reference od našich zákazníků nepřeháněly.

Na COex si velmi cením flexibilního a lidského přístupu. Vždy se na všem rychle domluvíme a práce jim také jde vždy rychle od ruky. Je skvělé, že se ničeho nezaleknou a že díky zkušenostem z mnoha projektů i nás přivedli na některé dobré nápady, které jsme pak zavedli i mimo projekt s nimi.

Petr Baudiš, Founder Rossum
Petr Baudiš,
Founder Rossum

Máte zájem o nezávaznou konzultaci, nebo se chcete jen na něco zeptat?