Job ve škole Inzertní portál, který chce změnit hledání práce v českém školství

Když učitel nebo absolvent pedagogické fakulty hledá práci, nestačí mu běžné inzertní portály. Ty sice skvěle fungují u kancelářských pozic nebo v průmyslu, ale neumožňují filtrovat podle aprobací nebo typu školy. Poradenská firma TOP Priority objevila obchodní příležitost a zadala nám úkol: pomozte nám vytvořit online portál, který zjednoduší nábor ve školství.

Inzertní portálWebové aplikaceKreditový systémŠkoly a učitelé

Klasické inzertní portály trápí ředitele, učitele i školníky

Když ředitel 2. stupně základní školy hledá nového učitele matematiky a biologie, tak mu často nepomůže ani dobře napsaný inzerát. Relevantní kandidáti ho totiž v záplavě volných pozic z jiných oborů vůbec nezachytí. A pokud ano, tak snadno přehlédnou, že se hledá pedagog právě s jejich aprobací.

Univerzální šablony inzerátů na velkých portálech nezohledňují vyhledávání podle parametrů, které jsou pro lidi ve školství podstatné:

 • typ školy (MŠ, 1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ, SŠ, SOŠ, VOŠ),
 • velikost instituce (počet učitelů a žáků),
 • výuku, kterou škola nabízí (klasickou, odbornou, praktickou, montessori, waldorfskou…),
 • potřebnou aprobaci učitele, případně kombinaci předmětů.

Inzerce volných pozic ve školství je navíc roztříštěná, a proto se ředitelům špatně obsazují i ne-pedagogické pozice jako školníci, hospodářky nebo psychologové.

O cílové skupině

Učitelé mění práci jen výjimečně. Proto je důležité soustředit se při náboru na čerstvé absolventy, kteří už nehledají práci přes inzeráty v Učitelských novinách. Od webových aplikací očekávají snadné vyhledávání.

Proměna wireframes ve finální design

O TOP Priority

Poradenská firma z Hradce Králové, která se zaměřuje na oblast vzdělávání a pomáhá školám s řízením projektů nebo získáváním grantů. Projektoví manažeři, kteří jsou v pravidelném osobním kontaktu s řediteli mateřských, základních, středních nebo vyšších odborných škol tak zjistili, že klasické pracovní portály ve školství nefungují.

TOP Priority

Hledají se vývojáři, kteří vymyslí technické řešení webové aplikace a mluví srozumitelně

Projektový manažer TOP Priority Filip Karel nás oslovil díky doporučení.

Při sérii úvodních schůzek jsme si vyslechli záměr na specializovaný pracovní portál a představili jsme nápady, jak řešení technicky postavit, například:

 • kreditový systém placení za zveřejňování inzerátů,
 • odměny za doporučení portálu jinému řediteli,
 • zjednodušený způsob registrace kandidátů přes účet na Googlu nebo Facebooku.

Vývoj softwaru se podobá stavbě domu – nejprve se zpracuje výkresová dokumentace, až poté se kope do země. Proto jsme začali úvodní technickou analýzou a tvorbou wireframes. Ty jsou klíčové pro detailní pochopení funkcí webového projektu a umožňují přesnější nacenění a určení harmonogramu prací.

S vývojem software jsme neměli zkušenosti, proto jsme se ze začátku spolupráce obávali složitosti IT, ale během úvodní analýzy se naše obavy rozptýlily. COex nás projektem provedl a vždy se snažil o srozumitelnou komunikaci.

Filip Karel,
TOP Priority
Wireframes administrace pro školy, sekce dobíjení kreditů
Wireframes administrace pro školy, sekce dobíjení kreditů

Ujasnili jsme si kategorie pro snadné vytváření i vyhledávání inzerátů

Pustili jsme se do analýzy a hledali způsoby, jak co nejvíc usnadnit ovládání portálu oběma typům uživatelů – ředitelům, kteří inzeráty vypisují, i učitelům nebo ne-pedagogickým pracovníkům, kteří volná místa hledají.

Jako zásadní jsme identifikovali správné kategorie a třídění inzerátů, na kterých jsme postavili vypisování i vyhledávání inzerátů:

 • lokalita,
 • typ školy,
 • profese,
 • aprobace (museli jsme zohlednit různé kombinace),
 • druh úvazku
 • nebo typ smlouvy (na dobu určitou a neurčitou).

Insight z technické analýzy

Formulář pro zadání inzerátu se mění v závislosti na typu školy. Ředitel mateřské školy totiž nepotřebuje vyplňovat údaje o aprobaci. Pro ředitele gymnázia jsou to naopak zásadní údaje.

Ukázka kategorií a aprobací
Ukázka kategorií a aprobací

Za inzeráty se platí kredity. Je to pohodlnější a zvýší se motivace doporučovat

Aby mohl ředitel vytvářet inzeráty, musí registrovat svou školu a vyplnit jednoduchý profil – název a popis instituce, způsob výuky, počet studentů či učitelů. Je na něm, jestli na profil nahraje i fotky, aby svou školu kandidátům dostatečně představil.

Při vytváření inzerátu má ředitel na výběr ze tří tarifů – základní cena zahrnuje běžné funkce jako zveřejnění inzerátu a sběr odpovědí v administraci, nejdražší tarif umožňuje pokročilé funkce, například zvýraznění inzerátu v seznamu volných pozic nebo prohlížení profilů uchazečů, kteří aktivně hledají práci.

Za zveřejnění inzerátu se platí předplacenými kredity. Kreditový systém má výhodu – administrátor profilu školy nemusí opakovaně zadávat údaje z platební karty a potvrzovat autorizační kód. Hodí se to třeba v situaci, kdy zástupkyně ředitele potřebuje zveřejnit inzerát a platební kartu spravuje ředitel školy, který právě učí.

Kreditový systém usnadní i rozjezd projektu. Administrátoři systému mohou vybraným ředitelům přidělit kredity a oni si v praxi zdarma vyzkouší, jak hledání učitelů nebo ne-pedagogických zaměstnanců funguje. A pokud portál doporučí dalšímu řediteli, dostanou jako odměnu další kredity.

Ukázka výběru tarifů při vkládání inzerátu
Ukázka výběru tarifů při vkládání inzerátu

Uživatelské profily šetří čas a zvyšují šanci na získání dobré práce

Práci s portálem jsme maximálně zjednodušili učitelům, asistentům pedagoga a dalším uchazečům o práci. Odpovídat na inzeráty lze i bez registrace. Pokud se však člověk registruje, vytvoří se mu uživatelský profil se jménem, kontakty, vzděláním nebo aprobací. Díky tomu nemusí při reakci na další inzeráty vypisovat stále stejné údaje.

Registrovaný uživatel se může přihlásit k odběru newsletteru s volnými pozicemi podle svých preferencí – například podle lokality nebo předmětů, které chce učit. A v nastavení může požádat také o zveřejnění svého profilu školám, které mají vypsaný inzerát na učitele se shodnou aprobací, aby ho oslovily napřímo.

Časová osa spolupráce

2019

Duben

TOP Priority nás oslovili s první poptávkou

2019

Květen

začátek analýzy a wireframes

2019

Červenec

zahájení vývoje

2020

Leden

testování beta verze s řediteli škol

2020

Únor

oficiální spuštění portálu

Frontend i backend portálu pohání ověřené technologie

Inzertní portál jsme postavili na moderních technologiích:

 • Python - osvědčený programovací jazyk, ve kterém jsou vytvořené aplikace jako Spotify, Instagram nebo Uber,
 • Webový framework Django,
 • GraphQL pro komunikaci mezi frontendem a backendem prostřednictvím API,
 • frontend pohání framework Angular od Google,
 • pro vyhledávání školy nebo pracovní pozice do určité vzdálenosti od zadaného města jsme použili PostGIS (např. všechny inzeráty do 20 km od Brna).

Více o tom, jaké nástroje a technologie v COexu používáme, se dozvíte na stránce o webových technologiích.

python Django GraphQL Angular

Vychytávky portálu: anonymita před vlastním ředitelem a hledání volných míst v okolí

Pokud učitel hledá nové místo, nemusí si přát, aby o tom věděl jeho stávající ředitel. Takový případ jsme vyřešili tím, že se školy musí na portál přihlašovat pomocí IČ. Učiteli tak stačí zadat, že si nepřeje zveřejnění svého profilu konkrétnímu IČ, a zůstane v anonymitě.

Vyhledávání volných pozic jsme kandidátům usnadnili i další šikovnou funkcí. Uživatel do vyhledávání napíše lokalitu a může využít i parametr dojezdová vzdálenost. Díky tomu se do výpisu inzerátů propíšou i relevantní nabídky v okolí. Kandidát z Pardubic tak snadno najde skvělou práci třeba v Chrudimi, Hradci Králové nebo Jaroměři.

Ukázka mobilní verze webu
Ukázka mobilní verze webu

Hlavní přínosy inzertního portálu z pohledu uživatele

 • Vyhledávání podle parametrů klíčových pro zaměstnance ve školství – zejména aprobace a typ školy.
 • Newsletter s nabídkami volných pozic.
 • Přímé oslovení kandidátů, kteří o to projeví zájem.
 • Rychlá registrace bez nutnosti nahrávat klasický životopis.
 • Systém předplacených kreditů pro zveřejnění inzerátu.
 • Kredity zdarma za doporučení portálu novému řediteli – kredity dostanou oba.
 • Inovativní způsob vyhledávání práce ve školství, které zaujme také absolventy pedagogických fakult.

Portál Job ve škole je aktuálně pozastaven z důvodu složitějšího oslovování ředitelů škol v důsledku pandemie. TOP Priority pracují na nové strategii pro post-pandemickou dobu.

Homepage portálu - uživatel může vybrat ze seznamu profesí nebo použít našeptávání

Jsme rádi, že na tvorbě portálu Job ve škole jsme spolupracovali se společností COEX. Nejvíce oceňujeme, že to nebyl pouhý vztah zadavatel-zhotovitel. Jednalo se o vzájemnou kreativní spolupráci, ze které vzešlo mnoho dobrých nápadů, které byly hned implementovány. Všechny práce byly odvedeny kvalitně a včas, komunikace během tvorby byla na velmi dobré úrovni.

Filip Karel, projektový manažer TOP Priority
Filip Karel,
projektový manažer TOP Priority

Máte zájem o nezávaznou konzultaci, nebo se chcete jen na něco zeptat?